اخبار

دبیرکل شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

سیاست وزارت علوم توسعه دانش‌بنیان‌ها است

سیاست وزارت علوم توسعه دانش‌بنیان‌ها است
دبیرکل شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: توسعه دانش‌بنیان‌ها از سیاست‌های این وزارتخانه است و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نمی‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف به نقل از پارک علم و فناوری البرز، دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف در بازدید از پارک علم و فناوری البرز گفت: برای دستیابی به هدف توسعه دانش‌بنیان‌ها، پارک‌های علم و فناوری ظرفیت قابل توجهی به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: باید در هر شهرستان، حداقل یک مرکز رشد داشته باشیم که بر اساس بررسی‌ها این مهم تاکنون محقق نشده است و تا رسیدن به آن فاصله زیادی داریم.

دکتر رحیمی افزود: اکنون ۲۰۲ مرکز رشد در کشور داریم. در حالی که تعداد شهرستان‌ها ۴۵۰ شهرستان است. بنابراین باید پارک‌های علم و فناوری توجه بیشتری را در این زمینه معطوف دارند.

وی یادآور شد: اکنون تسهیلات با سود کمتر در بخش دانش‌بنیان ارایه می‌شود و این اقدام نقش موثری در توسعه دانش بنیان‌ها و استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌های علمی برای توسعه در بخش‌های مختلف دارد.

دکتر رحیمی بیان داشت: بر اساس آمار استان البرز فروش محصولات فناور شرکت‌ها قابل توجه بوده و پارک علم و فناوری این استان توانسته از میانگین کشوری بالاتر رود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اضافه کرد: بازارسازی در بخش دانش‌بنیان به ویژه شرکت‌های تازه تاسیس با مشکلات و سختی‌هایی روبر رو است که بسیاری از شرکت‌هایی که تازه‌کار هستند زمین می‌خورند بنابراین باید پارک‌های علم و فناوری تمهیدات ویژه‌ای را در این زمینه داشته باشند.

وی همچنین تاکید کرد: توجه ویژه به فناوری و توسعه فناوری، تقویت کانون ها و مراکز نو آوری، اثر بخشی اجتماعی و مهارت آموزی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

دکتر رحیمی گفت: برنامه‌های راهبردی کلان دانشگاهی در بخش دانش‌بنیان است که باید با شرایط محیطی بومی‌سازی شود تا بتوان گام‌های موثری را در زمینه استفاده هر چه بهتر از ظرفیت‌های دانش‌بنیان برداشت.

۱۶ تیر ۱۴۰۰ ۱۳:۰۷
تعداد بازدید : ۲,۷۶۸